Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Strona wygenerowana w 0.0149 sek   Copyright© Tomasz Ksiądzyk 2007/
Historia komputera
Procesory Płyty Główne BIOS Pamięć RAM Dyski Twarde Karta Graficzna Karta Dźwiękowa Karta Sieciowa Stacja Dyskietek Napędy Optyczne Monitory Klawiatury i myszki Drukarki i Skanery Zasilacze i ObudowyZaawansowane

Napędy optyczne

 • Napęd optyczny jest to urządzenie, które za pomocą czerwonej wiązki lasera o długości 650 nanometrów, który odczytuje dane z następujących nośników: CD (-R, -RW), DVD (-R, -RW, +R, +RW) lub najnowszych Blu-Ray. Napędy optyczne mogą być połączone z komputerem za pomocą interfejsów ATAPI(EIDE) jak i SCSI. Prędkość napędów optycznych podaje się w wielokrotnościach podstawowej prędkości 1x, która odpowiada przepustowości 150 kB/s (napędy CD), 1350 kB/s (napędy DVD) lub 5234 kB/s (napędy Blu-Ray). Np. maksymalny transfer CD-ROMu o prędkości 8x wynosi 1,2 MB/s.
 • Nagrywarki- urządzenie służące do zapisywania informacji na przeznaczonych do tego celu dyskach optycznych, inaczej płytach. Można spotkać nagrywarki CD, nagrywarki DVD, nagrywarki BD oraz stacjonarne nagrywarki DVD. Obecnie nagrywarki "wypalają" płyty zmieniając nośnik (matowienie i rozjaśnianie) pod wpływem promieniowania światła.
  • Płyta kompaktowa CD-ROM (z ang. Compact Disk Read Only Memory) - poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Ten sam format używany jest dla standardu płyt muzycznych. Dzięki dużej pojemności, niezawodności i niskiej cenie, CD-ROM stał się najbardziej popularnym medium do zapisywania danych. Płyta kompaktowa została opracowana przez koncerny Sony i Philips pod koniec lat 70., a jej premiera odbyła się w 1982 roku. Jej pierwotnym zastosowaniem był zapis dźwięku, adaptacja do innych zastosowań nastąpiła później. Standardowa płyta CD często określana jako audio CD, dla odróżnienia od późniejszych wariantów, przechowuje cyfrowy zapis dźwięku w standardzie zgodnym z "czerwoną książką" (ang. red book). Płyty kompaktowe wykonane są z poliwęglanowej płytki o grubości 1,2 mm i średnicy 12 cm pokrytej cienką warstwą glinu (aluminium) w której zawarte są informacje (w postaci kombinacji mikro rowków i miejsc ich pozbawionych). Odczytywane są one laserem półprzewodnikowym (AlGaAs) o długości fali około 780 nm. Zapis tworzy spiralną ścieżkę biegnącą od środka do brzegu płyty. Prędkość obrotowa płyty zmienia się w taki sposób, że stała jest prędkość liniowa głowicy odczytującej względem ścieżki i zawiera się w zakresie od 1,2 do 1,4 m/s. Odczyt płyty odbywa się od środka na zewnątrz, a prędkość obrotowa maleje wraz z czasem odczytu � im ścieżka bardziej odległa od środka płyty, tym prędkość obrotowa jest mniejsza. Dane zapisane są w postaci wgłębień (ang. pit) oraz pól (ang. land), czyli przerw pomiędzy wgłębieniami. Każda zmiana stanu z wgłębienia na pole jest odczytywana przez układ optyczny jako 1, brak zmiany jako 0. Wgłębienie ma około 125 nm głębokości przy 500 nm szerokości, zaś jego długość waha się od 850 nm do 3.5 nm. Standardowa płyta CD mieści 74 minuty muzyki, co odpowiada 650 MB danych. Powstały również nośniki mieszczące: 700 MB (80 min.) - obecnie najpopularniejsze w sprzedaży, 800 MB (90 min.), 870 MB (99 min.), a nawet 1,4 GB - płyty dwuwarstwowe, przy czym dwie ostatnie występują niemal wyłącznie jako płyty jednokrotnego zapisu. Wśród płyt pierwotnie tłoczonych (komercyjnych) dominują wyłącznie rozmiary 650 MB, 700 MB. Rozmiar 800 MB jest dosyć rzadko spotykany. Płyta ma średnicę 120 mm, grubość 1.2 mm i przeciętnie waży ok. 15 g (standard [Red Book] dopuszcza wagę od 14.1 g do 33 g). Długość spirali z zapisem danych na typowej płycie wynosi ok. 5 km.
  • CD-RW (z ang ReWritable- Jest to płyta kompaktowa CD do wielokrotnego zapisu. To znaczy że można wypalać i kasować do ok. 1000 razy. Nośniki CD-RW diametralnie różnią się budową i zasadą działania od płyt CD-R. Płyta między dyskiem z tworzywa sztucznego a odbijającą światło warstwą aluminium posiada warstwę będącą stopem czterech metali (srebro, ind, antymon, tellur). Warstwa ta posiada specjalne własności fizyczne. Promień lasera może czynić ją przezroczystą lub pochłaniającą światło. Dzięki temu, że warstwa ta może przechodzić dowolnie z jednego stanu w drugi, zapis na CD-RW nazywany jest zapisem zmiennofazowym (jest on w pełni odwracalny - płytę można "wyczyścić"). Pierwotnie nośniki CD-RW mogły być nagrywane z prędkością 1x - 4x. Aktualnie nośniki CD-RW High Speed mogą być zapisywane z prędkością od 4x do 12x, a najnowsze Ultra Speed nawet 32x. Dla porównania nośniki CD-R mogą być nagrywane z maksymalną prędkością 54x. W zwyczajowo używanym trybie Track At Once nie można na niej modyfikować danych, jedynie dodawać lub skasować całą zawartość i nagrać od nowa.

   Płyta kompaktowa CD-ROM
  • Płyta kompaktowa DVD -(ang. Digital Versatile Disc - cyfrowy dysk ogólnego przeznaczenia) - standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu. Płyty DVD dzielą się na przeznaczone tylko do odczytu DVD-ROM oraz umożliwiające zapis na płycie DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL. W zamyśle twórców format DVD powstał do cyfrowego zapisu materiałów wideo, jednak rosnące zapotrzebowanie przemysłu komputerowego na nośniki o większej pojemności sprawił, że DVD stał się formatem uniwersalnym. Dzięki wiązce światła lasera o krótszej długości fali możliwe stało się umieszczenie na płytach tej samej wielkości co płyty CD większej ilości gęściej upakowanych ścieżek. Na płytach DVD zastosowano także dwie warstwy nałożone jedna na drugą, w których można dokonywać zapisu. Warstwa dolna jest warstwą półprzezroczystą. Wiązka lasera w zależności od długości fali i kąta nachylenia może czytać informacje zapisane na warstwie położonej niżej lub też z warstwy wyższej. Kolejną zmianą w stosunku do płyt CD jest możliwość zastosowania krążków DVD o obustronnym zapisie. W przeciwieństwie do płyt CD, płyta DVD musi zawierać system plików. System plików stosowany na płytach DVD to UDF, będący rozszerzeniem standardu ISO 9660, który używany jest do zapisu danych na płytach CD. W konsekwencji upowszechnienia, warunki handlowe zmusiły dystrybutorów do wprowadzenia "zabezpieczenia" w postaci regionalizacji świata. Formalnym następcą formatu DVD jest HD DVD, którego pierwsza warstwa jest odczytywana także przez zwykłe napędy DVD, a jego maksymalna pojemność to 60 GB.
  • Standardy płyt DVD:
   • DVD 5 - jest to płyta jednostrona, jednowarstwowa o pojemności 4,7 GB
   • DVD 9 - jest to płyta jednostronna, dwuwarstwowa o pojemności 8,5 GB
   • DVD 10 - jest to płyta dwustronna, jednowarstwowa o pojemności 9,4 GB
   • DVD 18 - jest to płyta dwustronna, dwuwarstwowa o pojemności 17 GB

    Płyta kompaktowa DVD
    Napęd optyczny

  • Napędy HD-DVD/AOD (z ang. Hight Density Digital Versatile Disc)
   lub(z ang. Advanced Optical Disk)

   Napędy HD DVD zostały opracowane przez Toshiba, NEC i Memory-Tech. W napędach HD DVD używa się niebieskiego lasera o długości 405 nanometrów. Niebieski laser jest krótszy od czerwonego co umożliwia upakowanie na dysku więcej danych. Rozmiary tych napędów są identyczne co napędy CD/DVD więc bez trudu można podłączyć go w zwykłym PC-cie. A płyty kompaktowe również nie odbiegają rozmiarami od CD/DVD.
  • Standardy płyt HD DVD:
  • Na dysku HD DVD ROM(tylko do odczytu):
   • 15 GB (jednostronny jednowarstwowy)
   • 30 GB (jednostronny dwuwarstwowy)
   • 30 GB (dwustronny jednowarstwowy)
   • 51 GB (jednostronny trójwarstwowy) (zatwierdzony we wrześniu 2007)
   • 60 GB (dwustronny dwuwarstwowy) (zatwierdzony we wrześniu 2007)
  • Na dysku HD DVD-R (jednokrotny zapis):
   • 15 GB (jednostronny jednowarstwowy)
   • 30 GB (dwustronny jednowarstwowy)
  • Na dysku HD DVD-RW (wielokrotny zapis):
   • 20 GB (jednostronny jednowarstwowy)
   • 32 GB (jednostronny dwuwarstwowy)
   • 40 GB (dwustronny jednowarstwowy)
  • Blu-Ray Disk Konkurencyjny dla HD DVD.
   Blu-ray został opracowany przez 2 firmy Sony Philips.
   Również ten standard nośników danych korzysta z niebieskiego lasera ale nie jest kompatybilny z HD DVD.
   Ten nowy typ nośnika pozwala na zapisanie 25 GB danych na płytach jednowarstwowych.
   W użytku są również płyty dwuwarstwowe o pojemności 50 GB.
   Natomiast płyty czterowarstwowe mieszczące do 100 GB oraz ośmiowarstwowe, na których można będzie zapisać 200 GB danych są na razie tylko prototypami, ale niedługo wejdą do masowej produkcji.
   Istnieją wersje BD-ROM (Read Only Memory), BD-R (Recordable) i BD-RE (REwritable, do nawet 1000 zapisów).

  Płyty kompaktowe BLU-RAY i HD DVD

Muzyka Filmy Prezentacja Multimedialna
Przeglądanie Dopisywanie
Ankieta wyniki ankiety
Tom's Hardware Komputer Świat Chip AMD Intel IBM IDG
statystyka