Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Strona wygenerowana w 0.0134 sek   Copyright© Tomasz Ksiądzyk 2007/
Historia komputera
Procesory Płyty Główne BIOS Pamięć RAM Dyski Twarde Karta Graficzna Karta Dźwiękowa Karta Sieciowa Stacja Dyskietek Napędy Optyczne Monitory Klawiatury i myszki Drukarki i Skanery Zasilacze i ObudowyZaawansowane

Karta Graficzna

 • Karta graficzna - Często określana też mianem akceleratora grafiki, to element komputera tworzący sygnał dla monitora. Podstawowym zadaniem karty graficznej jest przechowywanie informacji o tym jak powinien wyglądać obraz na ekranie monitora i odpowiednim sterowaniu monitorem. Pierwsze karty graficzne potrafiły jedynie wyświetlać znaki alfabetu łacińskiego ze zdefiniowanego w pamięci karty generatora znaków - tryb tekstowy. Kolejna generacja kart graficznych potrafiła już wyświetlać w odpowiednim kolorze poszczególne punkty (piksele) - tryb graficzny. Nowoczesne procesory graficzne udostępniają wiele funkcji ułatwiających i przyśpieszających pracę programów. Możliwe jest narysowanie odcinka, trójkąta, wieloboku, wypełnienie ich zadanym kolorem lub wzorem, tzw. akceleracja 2D. Większość kart na rynku posiada również wbudowane funkcje ułatwiające tworzenie obrazu przestrzeni trójwymiarowej, tzw. akceleracja 3D. Niektóre posiadają zaawansowane algorytmy potrafiące na przykład wybrać tylko widoczne na ekranie elementy z przestrzeni.
  Większość kart graficznych (i wszystkie współczesne) składają się z następujących elementów:
  • Procesor graficzny (GPU z ang - Graphics Processing Unit) - serce karty graficznej od jakości i wydajności GPU zależy jakość obrazu na monitorze
  • Pamięć RAM - Karta graficzna korzysta z własnej pamięci w której jest przechowywany przetworzony obraz. Moduły pamięci wykorzystywane w kartach graficznych to GDDR, GDDR2, GDDR3, GDDR4
  • układ RAMDAC jest to układ zamieniający cyfrowo opisane punkty na impulsy elektryczne o napięciu zależnym od koloru punktu. I na ich podstawie powstaje obraz na monitorze. Ramdac jest z integrowany z GPU. Układy Ramdac wykorzystuje się w monitorach typu crt.
  • Bios - w biosie kart graficznych są zapisywane procedury związane z wykorzystaniem instrukcji karty po przez oprogramowanie systemowe.
  • Interfejs do systemu komputerowego - umożliwia wymianę danych i sterowanie kartą graficzną - zazwyczaj PCI, AGP, PCI-Express.
  • złącze D-SUB jest to złącze do podłączenia monitora.
  • złącze DFP (z ang. Digital Flat Panel) złącze opracowane przez VESA (Video Electronic Standard Association) w lutym 1999 ale nie przyjęło się.
  • złącze DVI (z ang Digital Visual Interface) złącze opracowane przez DDWG (Digital Display Working Group).
   • DVI-D złącze cyfrowe.
   • DVI-I złącze cyfrowo-analogowe.
  • Wyjście TV
Na rynku pojawia się coraz to więcej nowych rozwiązań technicznych do kart grafiki, przedstawicielami najwydajniejszych kart graficznych są obecnie konstrukcje oparte na układach nVidia GeForce 8800GTX oraz ATi Radeon X1950XTX.
budowa Karty graficznej

Karta Graficzna nVidia

Karta Graficzna ATI
Muzyka Filmy Prezentacja Multimedialna
Przeglądanie Dopisywanie
Ankieta wyniki ankiety
Tom's Hardware Komputer Świat Chip AMD Intel IBM IDG
statystyka