Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Strona wygenerowana w 0.0139 sek   Copyright© Tomasz Ksiądzyk 2007/
Historia komputera
Procesory Płyty Główne BIOS Pamięć RAM Dyski Twarde Karta Graficzna Karta Dźwiękowa Karta Sieciowa Stacja Dyskietek Napędy Optyczne Monitory Klawiatury i myszki Drukarki i Skanery Zasilacze i ObudowyZaawansowane

Historia i generacje komputerów

 1. A oto chronologia jak powstawała informatyka i komputery od czasów najdawniejszych po czasy współczesne.
  • Dawno, Dawno temu jeszcze p.n.e wynaleziono Abacus - liczydło a liczyło się przesuwając kulki dodawając lub odejmując.
   Liczydło Abak
   Abak
  • 1614- szkocki teolog i matematyk, John Napier, odkrył logarytmy, dzięki którym skomplikowane mnożenie można zastąpić prostym dodawaniem. Wprowadził też tzw. tabliczki Napiera. Bazując na jego dokonaniach, w roku 1622, William Oughtred stworzył suwak logarytmiczny, który jeszcze bardziej ułatwił wykonywanie obliczeń.
   John Napier
  • 1642- Blaise Pascal Buduje swoją maszynę do obliczania tzw "Pascalinę" obliczała do 8 liczb dodawając.
  • 1694- Gottfried Wilhelm von Leibnitz skonstruował kalkulator, który potrafił liczyć podstawowe działania arytmetyczne dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i pierwiastkowanie.
  • 1890- USA, według konstytucji, co 10 lat wykonywany ma być spis powszechny ludności. Ponieważ populacja kraju była coraz większa, spodziewano się, że ten planowany na rok 1890, nie zostanie skończony w ciągu dekady. Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił znaleźć sposób na przyspieszenie całego procesu. Zorganizowano konkurs na urządzenie, które tego dokona. Wygrał go Herman Hollerith ze swoją maszyną tabulacyjną. Służyła ona do wprowadzania, sortowania i podliczania danych i wykorzystywała do tego celu dziurkowane karty. Dzięki temu urządzeniu wyniki spisu udało się opracować w ciągu niecałych 3 lat. Hollerith dzięki swojemu wynalazkowi stał się sławny i bogaty, założył w roku 1896 firmę Tabulating Machine Company, która po połączeniu z kilkoma innymi stworzyła International Business Machines, czyli po prostu IBM.
  • 1903- Nicola Tesla patentuje elektryczne bramki logiczne.
  • 1904- W roku 1904 Sir John Fleming wynalazł lampę elektronową, dwuelektrodową (diodę). Dwa lata później, Lee de Forest, stworzył lampę trójelektrodową, czyli triodę. Taka lampa pełnić może rolę przekaźnika, jednak nie zawierając elementów mechanicznych, działa znacznie szybciej. Lampy elektronowe są głównym elementem budowy komputerów pierwszej generacji.
  • 1924- Z przekształcenia działającej od 1911 roku firmy "computer Tabulating Company" powstaje IBM, International Business Machines.
  • 1931- Początek projektu Z1 - komputera na przekaźnikach zbudowanego przez Konrada Zuse -zerowa generacja komputerów.
  • 1937- Pierwszy kalkulator działający w systemie dwójkowym (binarnym) Georga Stibiz, Bell Laboratories.
  • 1941- A.Turing i M.Newman budują w Anglii deszyfrujący komputer Colossus; Konrad Zuse Konstruuje Z3, pierwszy programowalny komputer na przekaźnikach (0 generacja komputerów).
  • 1944- W Anglii zbudowano komputer deszyfrujący Colossus, który posłużył do deszyfracji kodu Enigmy. G. Hooper, późniejszy komandor Marynarki Wojennej, zostaje pierwszą programistką.
  • 1946- Rozpoczęto pracę nad komputerem działającym w czasie rzeczywistym o nazwie Binac (Binary Automatic Computer), Który ukończono w 1949 roku.
   A w tym samym roku powstaje ENIAC (Electronic Numerical Integrator and computer), pierwszy komputer na 18000 lampach i tysięcy przekaźników, działał w systemie dziesiętnym - pierwsza generacja komputerów.
   Kompurer Eniac
   Eniac
  • 1947- powstaje Tranzystor Ostrzowy, wynalazcami są J. Bardeen, W.H. Brattain i W. Shockley.
  • 1948- Newman i Williams oraz ich współpracownicy z uniwersytetu w Machesterze, kończą budowę prototypowej maszyny Manchester MARK I. Jest to pierwszy programowalny komputer, w którym cały program jest umieszczony w pamięci. Używa on pamięci operacyjnej zaprojektowanej przez Williamsa (pamięć lampowa). Programy są wprowadzane za pomocą klawiatury w postaci binarnej, a wynik jest odczytywany, także w postaci binarnej, na jednej z lamp.
  • 1949- EDVAC (Electronic Discrete Variable Automatic Computer), Komputer uniwersalny oparty o pomysł Von Neumanna, współpracuje z pierwszymi dyskami magnetycznymi.
   W tym samym roku W.Shockley wynalazł Tranzystor Warstwowy. J. Forrester wynalazł Pamięć ferrytową.
  • 1950- Maurice Wilkes wprowadza język programowania (Asembler) dla komputera EDSAC.
  • 1952- Grace Murray Hopper tworzy pierwszy program, który tłumaczy symbole języka wysokiego poziomu na kod maszynowy. Jest to kompilator A-O. Pierwszy komercyjnie sprzedawany komputer firmy IBM model 701.
  • 1954- firma IBM tworzy komputer model 704 ze systemem operacyjnym. W tym samym roku powstaje język programowania FORTRAN.
  • 1959- Powstają pierwsze obwody scalone stworzone przez Jack Kilby z Texas Instruments, który zdobywa nagrodę Nobla z fizyki oraz Robert Noyce z Fairchild Semiconductors.
  • 1960- firma DEC prezentuje PDP-1, pierwszy dostępny w sprzedaży minikomputer, z monitorem i klawiaturą. Głównym projektantem maszyny jest Benjamin Curley.
  • 1962- Powstaje pierwsza Gra wideo.
  • W 1967 roku wyprodukowano Polski komputer pod nazwą Odra 1204 oparty na układach scalonych należący do trzeciej generacji komputerów.
  • 1967- IBM produkuje pierwszą dyskietkę 8- calową.
  • 1969- Departament Obrony USA zleca utworzenie Arpa Net. Celem przedsięwzięcia jest budowa sieci komputerowej, która mogłaby przetrwać atak nuklearny - w przypadku zniszczenia części sieci, łączność pomiędzy pozostałymi elementami miała zostać zachowana. Jest to początek tego, co znamy dzisiaj pod pojęciem Internet.
   W roku 1969 do sieci przyłączone były tylko 4 komputery, aktualnie jest ich miliony i znajdują się one praktycznie w każdym zakątku świata.
   W tym samym roku Powstaje firma AMD produkująca mikroprocesory konkurent Intela. Kenneth Thomson i Dennis Ritchie piszą system operacyjny Unix.
  • 1970- Intel wprowadza pamięć dynamiczną DRAM. W tym samym roku Jacek Karpiński opracował Polski komputer pod nazwa Minikomputer K-202. Polski komputer był szybszy i wydajniejszy od IBM 5150 PC z roku 1981
  • 1971- powstaje mikroprocesor 4004 firmy Intel z zegarem o częstotliwości 0,1 MHz, 4 - bitowy.
   Procesor Intel 4004
   mikroprocesor Intel 4004

   W tym samy roku powstaje język programowania PASCAL.
  • 1972- Zostaje zbudowany mikroprocesor firmy Intel 8 - bitowy model 8008.
  • W roku 1976 Steve Jobs i Steve Wozniak budują komputer Apple I. Udaje im się sprzedać 200 sztuk w cenie 666,66 dolarów każda. Firma Seymoura Cray'a tworzy superkomputer wektorowy Cray I. Jest to pierwsza komercyjna maszyna, która przekroczyła granicę 1 MIPS (milion instrukcji na sekundę).
  • Rok później Commodore wypuszcza komputer osobisty PET 2001. Zbudowany jest na bazie mikroprocesora 6502, posiada 4KB pamięci RAM, 14KB ROM oraz potrafi wyświetlać kolorową grafikę. PET stanie się bardzo popularnym komputerem, nawet do tego stopnia, że aby go otrzymać będzie trzeba czekać 5 miesięcy.
  • Rok 1978 Intel przedstawia swój pierwszy procesor 16- bitowy. Jest to model 8086, o częstotliwości zegara 4,77 MHz. Układ ten używa rejestrów 16- bitowych oraz 16- bitowej szyny danych. W tym samym roku Atari wprowadza na rynek swoje pierwsze komputery domowe. Są to modele 400 oraz 800. Charakteryzują się one zaawansowanymi układami graficznymi i dźwiękowymi. Oba urządzenia wyposażone są w mikroprocesor MOS 6502. Różnią się praktycznie tylko ilością posiadanej pamięci RAM - Atari 400 ma 16 KB, a Atari 800 48 KB.
   Programy VisiCala - arkusz kalkulacyjny i WordStar- Edytor tekstu rozpoczynają erę programów użytkowych.
  • 12.08.1981 rok- IBM przedstawia swój pierwszy komputer osobisty - IBM 5150 PC. Zawiera on procesor Intel model 8088, 64KB pamięci RAM, 40 KB ROM oraz jedną stację dyskietek 5,25 cala. Na komputerze zainstalowany jest system operacyjny 16 - bitowy MS-DOS Microsoftu.
   Komputer IBM 5150 PC jest czwartą generacją komputerów
  • 1982- Commodore wprowadza swój komputer domowy Commodore C64. Intel wprowadza procesor 80286 (286). z zegarem 6 MHz Sony Wprowadza dyskietki 3,5 cala. ZX Spectrum, kolejny model firmy Sinclair Research, trafia do sprzedaży. Dostępne są dwie wersje urządzenia - z 16 i 48KB RAM.
  • 1983- IBM wypuszcza na rynek model komputera IBM PC XT. Jest zbudowany na bazie mikroprocesora Intel 8088, posiada 128KB RAM, 40KB ROM, stację dyskietek. Komputer odnosi sukces.
  • 1984- Wprowadzony zostaje system DNS (Domain Name System - system nazw domen), pozwalający na przydzielanie sieciom łatwych do zapamiętania nazw. Pierwszą zarejestrowaną domeną jest symbolics.com. Firmy Sony oraz Philips wprowadzają dyski CD-ROM (Compact Disk ROM), które pozwalają na przechowywanie znacznej, jak na owe czasy, ilości danych.
  • 02.11.1988 Poraz pierwszy Wirus zaatakował Internet. Był to robak napisany przez Roberta Morrisa. Robak po przedostaniu się do globalnej sieci zablokował 6 tysięcy komputerów odcinając je od Sieci co u uniemożliwiło komunikację.
  • 1989- Intel wprowadza procesor 80486 (486) z zegarem 25 MHz oraz RISC i860.
  • 1990- Oficjalne narodziny WWW. Tim Berners-Lee tworzy język HTML (HyperText Markup Language). Sieć WWW używa także stworzonego przez niego protokołu HTTP i adresów URL.
   W maju odbywa się premiera systemu Microsoft Windows 3.0. Jest to system napisany zupełnie od nowa, wyposażony w graficzny interfejs użytkownika (GUI), wzorowany na interfejsie komputera Macintosh.
  • 1991- Masowo pojawiają się komputery przenośne Notebooki. W tym samym roku 5 października ukazuje się pierwsza oficjalna wersja systemu Linux. Jego autorem jest Linus Torvalds, młody student z Finlandii. Linux jest darmowym systemem operacyjnym, rozprowadzanym wraz z kodem źródłowym. Opracowany zostaje format kompresji grafiki - JPEG (Joint Photographic Experts Group).
  • 1992- Upada Polska firma Elwro znana z produkcji komputerów Elwra, Odra.
  • 1993- Powstają pierwsze komputery z procesorem firmy Intel Pentium z zegarem 60 MHz.
  • 1995- Microsoft wprowadza system operacyjny Windows 95.
  • 1996- Na rynku pojawiają się nowe produkty Microsoftu: systemy Windows NT 4.0 i Windows CE, przeznaczony dla komputerów kieszonkowych oraz przeglądarka internetowa Internet Explorer 3.0, mająca konkurować z produktem Netscape'a.
  • 1998- Microsoft wprowadza na rynek nowy system operacyjny Windows 98.
  • 1999- Intel wprowadza procesor Pentium III.
   Procesor Intel Pentium III
   W tym samym roku AMD wydaje swój nowy procesor Athlon. Steve Jobs, prezes Apple'a, przedstawia notebooka iBook. Komputer wyposażono w 300 - MHz procesor G3, 12,1- calowy kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny, 32MB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 3,2 GB.
  • 2000- lata współczesne
  • 14.02.2000Powstaje nowy System operacyjny firmy Microsoft Windows 2000 w tym samym miesiącu Amd prezentuje nowy procesor Athlon z częstotliwością taktowania zegara 1,1 GHz. firmy AMD i Intel są największymi rywalami w produkcji Procesorów.
  • W lipcu Microsoft wprowadza język programowania C#.
  • 09.2000 roku Microsoft wprowadził System Operacyjny Windows Milenium Edition.
  • Od roku 2001 Microsoft wprowadził nowy System Operacyjny Windows XP bazujący na jądrze systemu Windows NT.
   W Wersjach:
   • Home Edition- Wersja dla użytkowników domowych;
   • Professional Edition- Wersja dla użytkowników zaawansowanych;
   • Media Center Edition - Wersja dla użytkowników w celach rozrywkowych;
   • Tablet PC Edition - Wersja dla komputerów podręcznych z ekranem dotykowym;
   • Embedded - dla rozwiązań zagnieżdżonych;
   • Starter Edition- Wersja dla użytkowników w krajach rozwijających się;
   • Professional x64 Edition - Wersja systemu dla komputerów z procesorami 64 - bitowymi;
   • 64 - bit Edition- Wersja dla komputerów z procesorami Intel Itanium;
  • Microsoft Windows Server 2000, Server 2003 są systemami operacyjnymi dedykowanymi dla Serwerów
  • Od listopada 2006 roku Premiera nowego Systemu Operacyjnego Windows Vista
   Wersje Visty:
   • Windows Vista Starter
   • Windows Vista Home Basic
   • Windows Vista Home Basic N
   • Windows Vista Home Premium
   • Windows Vista Business
   • Windows Vista Business N
   • Windows Vista Enterprise
   • Windows Vista Ultimate
  • 1.04.2010r.- Przedostatni egzemplarz polskiego komputera Odra 1305 którego używano na stacji PKP Wrocław - Brochów do inwentaryzacji pociągów towarowych.
  • 30.04.2010r.- Po 30 latach wyłączono ostatni egzemplarz polskiego komputera Odra 1305, którego używano na stacji PKP w Lublinie.
  • Aby obejrzeć film działającego polskiego komputera Odra 1305 na stacji PKP Wrocław - Brochów kliknij Tutaj.

  Generacje Komputerów

 1. Generacja 0 - Komputery na przekaźnikach np. Komputer Z1.
 2. Generacja 1 - Komputery na lampach 1945-59 np. Komputer ENIAC Komputery I generacji wykorzystywane były głównie do przetwarzania informacji, do obliczeń naukowych. Te komputery miały duże rozmiary wielkości dużego pomieszczenia i możliwości tych komputerów, też były wielkie w tych komputerach dane były przechowywane na bębnach magnetycznych a programy wprowadzano do pamięci za pomocą dziurkowanych kart (tzw. karty perforowane) i były wadliwe.
 3. Generacja 2 - Komputery na tranzystorach 1959- 64 Komputery II generacji wykorzystywały pamięci ferrytowe, które składały się z małych magnesów w kształcie pierścieni. Prąd, przepływający przez druty, mógł zmienić namagnesowanie pierścienia, zapisując w ten sposób dwie możliwości namagnesowany lub nie. Wprowadzenie pamięci ferrytowych oznaczało ogromne przyśpieszenie obliczeń. Zmieniając stan namagnesowania pamięci ferrytowe były bardzo głośne!!! Dla tego napisano program, który w czasie pracy komputera odtwarzał utwory muzyczne np. "Taniec z szablami" żeby zagłuszyć te nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Te komputery znalazły zastosowanie w księgowości i obliczenia naukowo - inżynierskie a programy uruchamiano wczytując dane z dziurkowanych kart, wynik wychodził jako wydruk.
 4. Generacja 3 - 1965-70 Komputery na układach scalonych o małej skali integracji (z j.ang SSI- Small scale of integration). Wielkim postępem była możliwość uruchamiania programów z terminali do komputera podłączało się bardzo proste urządzenia monitor i klawiaturę. A programy i dane były przechowywane na dziurkowanych kartach. W tamtych czasach to nawet istniał zawód, który polegał na przepisywaniu programów na karty dziurkowane. Polski komputer tej generacji to Odra 1204.
 5. Generacja 4 - Początek istnienia czwartej generacji komputerów rozpoczął się w roku 1971
  i trwa do dnia dzisiejszego. Komputery na układach o wysokiej skali integracji (z j.ang LSI- Large Scale Integration) i (z j.ang VLSI Very Large Scale Integration ) Komputery tej generacji budowane były i są na mikroprocesorach czyli układach scalonych z dużą integracją pierwszym takim układem był mikroprocesor firmy Intel 4004 z częstotliwością taktowania 0,1 MHz. Te komputery posiadały, już dużą moc obliczeniową jak na tamte czasy, pierwsze programy graficzne, sprzężone są ze sobą po przez sieci komputerowe. Dzisiaj mamy procesory dwu rdzeniowe Intel Core 2 duo o częstotliwości taktowania 3-4 GHz. Początek ery komputerów osobistych rok 1981 pojawienie się komputera IBM PC.
 6. Generacja 5 - Komputery przyszłości, w komputerach tej generacji większy nacisk jest nakładany na inteligencje niż prędkość pod zespołów. Już w latach 80 były plany z budowania takiego komputera.
 7. Generacja 6 - Komputery całkiem o nowej architekturze. Są to komputery wektorowe, komputery z wieloma procesorami. Pierwszy komputer tej generacji z budowano 1976r. superkomputer wektorowy Cray 1.
Muzyka Filmy Prezentacja Multimedialna
Przeglądanie Dopisywanie
Ankieta wyniki ankiety
Tom's Hardware Komputer Świat Chip AMD Intel IBM IDG
statystyka