Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Strona wygenerowana w 0.0133 sek   Copyright© Tomasz Ksiądzyk 2007/
Historia komputera
Procesory Płyty Główne BIOS Pamięć RAM Dyski Twarde Karta Graficzna Karta Dźwiękowa Karta Sieciowa Stacja Dyskietek Napędy Optyczne Monitory Klawiatury i myszki Drukarki i Skanery Zasilacze i ObudowyZaawansowane

Drukarki

 • Drukarka (z ang. Printer- urządzenie peryferyjne współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu itp. na papier. Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).
 • Rodzaje Drukarek:
  • Drukarka igłowa, (mozaikowa) (z ang needle printer)- niegdyś najpopularniejszy typ drukarek. Wykorzystującą do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana do druku faktur itp.; najczęściej spotykane są głowice 9- i 24- igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza).
  • Drukarka atramentowa (z ang. Ink-jet printer)- najpopularniejszy obecnie typ drukarek. Drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu piko litrów) kropli specjalnie spreparowanego atramentu do drukowania. Praktycznie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk w kolorze. Stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, karmazynowy (ang. magenta), żółty i czarny (model CMYK). Ponadto w niektórych drukarkach można stosować specjalne tusze "fotograficzne" (są one nieco jaśniejsze niż standardowe i lepiej oddają barwy przy drukowaniu zdjęć) oraz inne dodatkowe kolory. Wadą tanich drukarek atramentowych są dość wysokie koszty eksploatacji (wysoka cena tuszu w stosunku do ilościowej możliwości pokrycia nim papieru). Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym (obok technologii termo transferowej).
  • Drukarka laserowa (z ang.laser printer)- drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym (lub diod LED). Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier. Na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku. Karta papieru przechodzi przez fuser - utrwalacz termiczny, gdzie toner jest rozgrzewany i wprasowywany w kartkę papieru. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szybkością wydruku, a druk pod wpływem wody się nie rozpływa.
  • Inne rodzaje drukarek:Plotery, rozetkowa, sublimacyjna, termiczna, termo transferowa
   Drukarka atramentowa

   Drukarka igłowa

   Drukarka laserowa

Skanery

 • Skaner jest urządzeniem peryferyjnym wejściowym komputera, który skanuje obraz do komputera do postaci cyfrowej.
  • Skaner płaski (z ang. desktop scanner) - peryferyjne urządzenie wejściowe komputera służące do przetwarzania rzeczywistego obrazu do postaci cyfrowej. Tym obrazem na ogół jest ilustracja lub tekst w rozmiarze formatu A4 lub A3. W przypadku rozpoznawania tekstu stosowane jest oprogramowanie OCR, które umożliwia rozpoznanie obrazu jako tekstu.
   Wyróżniamy również inne rodzaje skanerów bębnowy, ręczny, rolkowe, pióra czytające, skanery do filmów
   • OCR (z ang. Optical Character Recognition) - optyczne rozpoznawanie znaków. Przetworzenie obrazu (z mapy bitowej, np. ze skanera) na tekst. Niegdyś oznaczało samo rozpoznawanie ciągów znaków pisarskich, dziś również cech formatowania, jak krój pisma, stopień pisma, interlinia, a nawet układów tabelarycznych formularzy itp. oraz pól z grafiką.
   • DPI (z ang.Dots Per Inch) Punkty na cal jest to jednostka do określania jakości skanowanego obrazu przez skaner. Im więcej punktów na cal to tym obraz jest lepszej jakości.
    Skaner firmy Epson
Muzyka Filmy Prezentacja Multimedialna
Przeglądanie Dopisywanie
Ankieta wyniki ankiety
Tom's Hardware Komputer Świat Chip AMD Intel IBM IDG
statystyka